Z początkiem grudnia wspominamy świętą Barbarę, jako patronkę dobrej śmierci i trudnej pracy, dlatego czcili ją przede wszystkim ci, którzy zagrożeni byli nagłą śmiercią. W tradycji górniczej kult świętej Barbary jest najbardziej upowszechniony i jest jej trwałym elementem. Związek świętej z górnikami i wykonywaną przez nich pracą jest postrzegany jako wyjątkowy i nadzwyczajny a nie zapominajmy, że św. Barbara jest również patronką m.in. strażaków i hutników. Zatem 4 grudnia na Śląsku jest wielkim świętem. W tym dniu uroczystości zaczynają się wcześnie rano od przemarszu górniczej orkiestry. Później górnicy wraz z rodzinami udają się na uroczystą mszę w kościele lub cechowni przy figurze św. Barbary. Świętowaniu nie ma końca. Więcej na temat patronki górników oraz jej kultu na Górnym Śląsku można znaleźć w książce dostępnej w naszej bibliotece.
Nie zapominajmy również o bogatej tradycji górniczej. Proponujemy do wypożyczenia książki, które przedstawiają historię górnictwa, oraz obyczaje związane z codzienną pracą górników.
Natomiast w Śląskiej kucharce doskonałej, znajdziemy nie tylko przepisy na potrawy serwowane w tym szczególnym dniu ale również dokładny opis w jaki sposób świętowano Barbórkę.
Dzisiejsze święto to także doskonała okazja do poszperania w pamiątkach rodzinnych. Pewnie w niejednej szufladzie lub albumie rodzinnym znajdzie się coś ciekawego.
Może to być zdjęcie ojca lub dziadka w mundurze górniczym, odznaczenia za wytrwałą pracę lub inne interesujące rzeczy. My prezentujemy ciekawostkę z naszego podwórka, pamiątka poświęcenia kaplicy mszalnej p.w. św. Barbary 17 lipca 1984 r., która długo służyła mieszkańcom Giszowca zanim został wybudowany kościół.
Ulotka z tego wydarzenia zawiera również modlitwę górnika do swojej patronki, bo górnik wierzył, że modląc się do niej w cechowni przed zjazdem do kopalni, nie spotka go tam nic złego a po zakończonej szychcie nie zapominał podziękować swojej patronce, polecając się jej łasce na przyszłość.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz